Ayhan NASUHBEYOĞLU


ayhannasuhbeyoglu@gmail.com
  Tüm Yazıları

CESARET

 

Türkçe’ de cesaret, cesurluk, yiğitlik, yüreklilik anlamında kullanılan bir kelimedir.

Cesur, cesaretli, yürekli, yiğit; cesurane de, cesaretle, yiğitçesine ve yüreklice anlamlarında kullanılmaktadır.

Cesaret korkmaktır, ama korktuğun şeyi yine de yapmaktır. Harris Jones.

Cesaret insanlara özgü bir davranış biçimidir. Akıldan gelen bir olgu olduğunda cesaret, bilgisizlikten kaynaklanırsa buna cehalet demek daha doğru olur.

Bazı insanların kaçmaktan korktukları için cesur olduğu düşünülebilir. Gerektiğinde kaçmak ta bir erdemdir.

Bazı fırsatları kaçırmamak için cesur davranmanın sonu hüsran olabilir. Yanılgıların sonucunda zararlı sonuçlarla karşılaşmak her zaman beklenmelidir. İhtiyatlı davranmak çoğu kez gerekli olabilir. Sırf fayda getirmeyecek bir sonuca ulaşmak için cesur davranmak yanlış olur.

Bilgiyle ve deneyimle ve yetenekleri geliştirerek olağanüstü başarılar elde etmek mümkündür. Bunu sanatta, sporda, yazın hayatında,  üretimde ve akla gelemeyecek bir çok alanlarda görmek mümkündür. Bilgi, deneyim cesur olmanın yolunu açan önemli bir motivasyon kaynağıdır.

Yeteneklerin en fazla geliştiği zaman, insanların birçok şeyi karşısına alabildiği zamandır.

Engeller gözünüzü uzaklaştırdığınızda karşınızda kabus olup zor durumda kalmanıza neden olabilirler.

Mark Twain “Cesaret korku yokluğu değil, korkuya direnmek, korkuya hükmetmektir" diyor.

Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim “ Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık ta ölüme götürür” derken kararsızlık göstermenin sonuçlarının vahim olabileceğini vurgulamaktadır.

Önemli spor dallarından birisi olan beyzbol oyununda güç, kararlılık, hız ve cesaret ön plana çıkan olgulardır. Bu becerilerin kazanılabilmesi için çok uzun süre ve sıkı çalışma ve maç deneyimleri çok büyük bir anlam ifade eder.

Ünlü Amerikan beyzbol oyuncusu Schatzel güzel bir veciz sözü vardır: “Asla geriye bakmayınız, belki birisi size yetişmek üzeredir” diyor. Bu maçın sonucunu belirleyecek sayıya giderken daha çok önem arzediyor. Burada hız, kararlılık, deneyim ve diğer birçok şeyin cesaretle taçlandığı önemli bir an oluyor.

Ahmet Hakan, “canını yakacak kadar cesur olanın, sonuçlarına katlanacak kadar cesur olması gerekiyor” diyor.

Her cesur çıkışın ve davranışın sonuçları her zaman olumlu olacak diye bir şey yok. Bazen birçok piyango bileti alırsın ancak, sonuçta bir amorti dahi çıkmayabilir.

Buradaki çıkışı cesur bir çıkış olarak görmemek lazım. Ya çıkarsa mantığı cesaretle aynı yerde bulunmamalı.

Cesur İnsan bazı şeylerden vazgeçebilir; ancak mutlaka cesaretini gösterebileceği yeni bir alanı mutlaka bulur, keşfeder.

Yapabileceğimiz şeyleri yapmaya başlarsak, kendimizi dahi hayretler içinde bırakacak sonuçlara ulaşırız. Kendine güvenmen gerekiyor öncelikle, bunu yapamıyorsan başlangıçta yenik durumda olursun.

John F. Kennedy, “çaba ve cesaret, amaç ve yön olmadan yeterli değildir” diyor.

Publilius Syrus’ da “cesaret ileri gitmekle, korku geride durmakla gelişir” vurgusunu yapıyor.

Yaşamının geri kalan kısmında, ya herkes gibi olmayı ya da farklılıklarını erdeme dönüştürmeyi seçmen gerekir.

Doğru olan şeyi yapmamak; cesaretsizliktir, diyen Konfüçyüs en doğru olabilecek sözü söylemiştir. Her şeye rağmen doğruyu söylemek.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Hakikati konuşmaktan korkmayınız” diyor.  Veciz sözü Kaymakamlık yaptığım ilçelerden birisinde Kaymakamlık binasının giriş kısmına büyük harflerle yazdırmıştım.

Roosvelt' in bir veciz sözü ile yazılı bitireyim: “ Erdemsizlerin gösterdiği cesaret kadar, erdemliler cesur olmazlarsa, o toplumun geleceğinden umudu kesmelidir.”

*** Köşe Yazarlarımız İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) üyesidir ve telif hakları İLESAM tarafından korunmaktadır. Köşe Yazarlarımızın yazıları izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka bir yerde yayınlanamaz. İzin almadan yazıları kopyalayıp başka yerde yayınlayanlar, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu kapsamında İLESAM'ın kendilerine açaçağı maddi tazminat davasını kabul etmiş sayılır.


 Okunma Sayısı : 756

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta
Girilecek rakam : 667583
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.