Durak Turan DÜZ


durak-turan@hotmail.com
  Tüm Yazıları

HASB-İ HAL

Değerli okurlarım. Bu ay ki yazımın konusu Ramazan- Oruç- Bayramlardır. RAMAZAN: Bizleri yaratan Yüce Allah’a şükürler olsun ki, on bir ayın sultanı olarak adlandırılan mübarek Ramazan Ayı’nın içerisindeyiz. İslam coğrafyasında ve ülkemizde bu ayın anlamı ve manevi atmosferi çok yücedir. İnsanlık aleminin ve Müslümanların yaşayışlarını düzenleyen, Allah’ın yasakları ve sevapları yazılı Kuran-ı Kerim bu ayda inmiştir. Bu ayın hikmeti ve yüceliği sayfalara yazmakla sığmayacak kadar çoktur. Ramazan Ayı’nın manevi yüceliğini ve kudsiyetini bu aciz kalem anlatmaya yetersizdir. Allah’ım bu ayın hürmetine birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenleri kahr eylesin.

ORUÇ: senelerce ibadet ve taatle meşgul olan bir derviş varmış. Ne zaman nefsine “ Sen kimsin? Ben kimim? “ diye sorsa nefsi başkaldırır. Kibirle “ Sen sensin! Ben de benim !” dermiş. Derviş, nefsini yola getirmek için yürüyerek Hicaz’a gider, Kâbe’yi tavaf ederek yine zahmetli bir yolculukla memleketine döner. Ümitle nefsine aynı soruyu yineler : “Sen kimsin? Ben kimim?” . Ancak nefsi hâlâ yola gelmemiştir. “ Sen sensin! Ben de benim!” derviş serkeş nefsini oruçla yola getirmeğe karar verir. Nefsini bir süre oruçla terbiye ettikten sonra, sorar : “ Sen kimsin? Ben kimim ?” nefsi yemekten içmekten kesilmiş olmanın verdiği bitkinlikle nihayet beden zindanından kurtulmuş bir halde  ;  “ Ben yokum! Sen sensin !” der ve derviş nihayet söz dinlemez nefsini yola getirmenin çaresine vasıl olur.  Mevlânâ bu hikâyeyi anlattıktan sonra nefsi açlıktan başka hiçbir taatin mağlup edilmeyeceğini söyler. Bunun yolu ‘da oruc’a devam etmekle mümkün olur. Oruç, kalpte gizli oln ilimlerin anahtarıdır.  Ancak nefsine hakim olanlara bu kapılar açılır.

BAYRAMLAR: İnsanlar arasında, karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği günlerdir. Bayramlar, insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını unuttukları, barıştıkları, kardeşçe kucaklaştıkları manevi günlerdir. Bayramlar, millî ve dinî duyguların, inançların, örf ve âdetlerin uygulandığı, sergilendiği bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği, kuvvetlendiği günlerdir.

 Değerli gönül dostları, bugünlerde çok çok sevgiye, muhabbete, hoşgörüye ve duaya ihtiyacımız vardır. Gelin hep birlikte birbirimize dua edelim. Allah’ım sen affedicisin, kerem sahibisin, affetmeyi seversin, bizleride bu mübarek ramazan ayı hürmetine aff eyle, bağışla. Âmin diyelim ve bu yazıyı şu satırlarla bitirelim 

İMTİHAN: Allah’ın insanlara lütfettiği bir ikramdır. Kimi zaman dostlarla, kimi zaman düşmanlarla imtihan edilirsin. Bazen kimsecikler olmazda nefsinle imtihan edilirsin. Bazen de çok sever,  sevdiklerinle imtihan edilirsin. Rabbim katında tüm imtihanları kazanmak dilek ve temennilerimle bayramınız kutlarım. Selam ve saygılarımla… Hoşçakalın !

*** Köşe Yazarlarımız İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) üyesidir ve telif hakları İLESAM tarafından korunmaktadır. Köşe Yazarlarımızın yazıları izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka bir yerde yayınlanamaz. İzin almadan yazıları kopyalayıp başka yerde yayınlayanlar, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu kapsamında İLESAM'ın kendilerine açaçağı maddi tazminat davasını kabul etmiş sayılır.


 Okunma Sayısı : 883

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta
Girilecek rakam : 381717
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.