Mehmet Nuri PARMAKSIZ


mehmetnuriparmaksiz@gmail.com
  Tüm Yazıları

KARABAĞ MESELESİ TÜRKÜN ORTAK MESELESİDİR

Karabağ meselesi Türk’ün şeref meselesidir, Karabağ meselesi Türk’üm diyen herkesin meselesidir…

Globalleşen dünyada yani zamanımızda güç para kadar, kurulan birlikler ve beraberlikte yatmakta… Hem Karabağ meselesinde hem diğer sorunlarımız noktasında anlamamız gereken tek gerçek şudur: Türk’ün Türk’ten başka dostu yok. İnsan başkalarına da güvenebilir lakin asıl güven duyduğumuz öz be öz kardeşlerimiz olmalıdır.

Karabağ meselesi sadece Azerbaycanlı kardeşlerimizin meselesi değildir, Karabağ meselesi Türk’ün şeref meselesidir, Karabağ meselesi Türk’üm diyen herkesin meselesidir.

İnsanların ve milletlerin vazgeçemeyeceği değerleri vardır ve o değerlerdir bizi biz yapan, bizi var kılandır.

İşte o yüzden Ermenistan’a karşı Karabağ’da kazandığımız zafer, sadece Ermenilere karşı kazanılmış bir zafer değildir; bu zafer yedi düvele karşı kazanılmış bir zaferdir. Karabağ ile Azerbaycan’ın hasreti sona ermiştir şimdi bitmesi gereken hasret Türkiye ile Azerbaycan arasındaki direk karayolu bağlantısıdır ki, bu özlemin de en kısa zamanda biteceğine inancım tamdır.

Yakın zamanda, 1992’i de Hocalı’da ve geçmişte, 1. Dünya Savaşı içinde Anadolu’da asıl soykırım uygulayan Ermenilerdir. Hâl böyleyken soykırıma uğradıkları yalanıyla dünyayı kandırmaya çalışanlarda onlardır. Hangi ülke olursa olsun bu yalana inanan, bunun bir yalan olduğunun bilincinde lakin menfaatleri gereği tarihte hep Ermenileri maşa olarak kullandıkları için bazı emellerinden dolayı onların yanında yer alıyorlar. Varsın yer alsınlar, bizim bizden başka dostumuz yok ki… Biz tarihte hep bu gerçeği bilerek yaşadık zaten.

Er geç dünya gerçeği görecektir, eğer görmezse inancımız, kardeşliğimiz ve beraberliğimiz bu gerçeği onlara gösterecektir. Türk ölümden korkmaz, hele de bir ülkü uğruna ölmekten, şehit olmaktan hiç korkmaz.

Biz Türkiye olarak, Türkiye’deki yaşayan Türkler olarak hem Karabağ hem de diğer meselelerde Azerbaycan’ın hep yanındayız. Karabağ meselesi sadece Azerbaycanlı kardeşlerimizin meselesi değildir. Kardeş diyorsak birbirimize ve ortada bir sorun varsa, o mesele hepimizin meselesidir.

Zengezur koridoru ile Türkiye ile Türk Dünyası arasında  karayolunun kurulması önemli bir gelişmedir ve bu yol daha büyük projelerin hayata geçmesini mutlaka sağlayacaktır.

Son yıllardaki gelişmeler ve çalışmalar, bir Türk Birliği’nin kurulması yönünde atılan adımlar yakın zamanda bu birliğin kurulacağını göstermekte, kim buna engel olmaya çalışırsa çalışsın bizim kardeşliğimizi bozamaz ve bu birliğin kurulmasını engelleyemez.

Bunu herkes böyle bilmeli…

Yılmak yok, yorulmak yok, ümitsizlik yoktur Türk’e…

*** Köşe Yazarlarımız İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) üyesidir ve telif hakları İLESAM tarafından korunmaktadır. Köşe Yazarlarımızın yazıları izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka bir yerde yayınlanamaz. İzin almadan yazıları kopyalayıp başka yerde yayınlayanlar, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu kapsamında İLESAM'ın kendilerine açaçağı maddi tazminat davasını kabul etmiş sayılır.


 Okunma Sayısı : 739

Yorumlar

  1. Hayati Mızrak 07 Mayıs 2021 09:15

    Allah razı olsun Türk birliğinin kurulması kaçınılmaz bu dünyanın gerçeğidir Tanrı Türk ü korusun ve yüceltsin. Türk ün Türk den başka dostu yoktur.

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta
Girilecek rakam : 457793
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.