Durak Turan DÜZ


durak-turan@hotmail.com
  Tüm Yazıları

HASB-İ HAL

Değerli okuyucular bu ay ki yazımızın konusu  iyi huylu insan , kötü huylu insan ve güler yüzlü insan olmak üzere ele alarak incelemek isteriz .  İnsan olarak yaratılışımızın gayesi  iyi , güzel ve faydalı şeyler yapmaktır. Her canlıyı sudan yarattık diye emir buyuran Allaha hamd-ü senalar olsun . Allah balçığa ol dedi Hz. Ademi yarattı ve Adem aleyhisselamın ruhuna üfledi ve yeryüzüne halife olarak gönderdi. Biz insanlar Allah’ın yeryüzündeki halifesi sıfatıyla onun emirlerine uymak , yasaklarından  sakınmak mecburiyetindeyiz. Rabbımız bizlere kulum şu şeyler kötülüktür. Sakın o kötü şeyleri yapmayın . Şu işler de iyidir. İyi olan şeyleri yapın  iyiliklerde birbirlerinizle yarışın  diye buyurdu.  

İyiliklerle yarışırken kötülüklerden sakınmalıyız insanlar olarak birbirlerimizle güler yüzle ve samimiyetle selamlaşmalıyız  her insanda bulunması gerekli güzel huylardan bazıları şunlardır : Cömertlik , utanmak , sabretmek, iyi geçinmek, sır saklamak , ibadet etmek, tövbe etmek , saygılı olmak , az konuşmak , kanaat etmek , israf etmemek , kin tutmamak , iftira etmemek , borcu ödemek , sinirlenmemek , kalb kırmamak , lanet etmemek , mütevazi olmak , tevekkül etmek , farzları yapmak , nefse uymamak, zülüm etmemek , gıybet etmemek, sözünde durmak, bidat işlememek , Allah’tan korkmak , beddua etmemek , şefkat göstermek , özrü kabul etmek , güler yüzlü olmak , sıhhatini korumak , ayıp araştırmamak , hasta ziyaret etmek , herkese iyilik etmek , münakaşa  etmemek , namusunu korumak , çok yemin etmemek , övülmeyi sevmemek , doğruyu kabul etmek , akrabayı ziyaret etmek , yumuşak huylu olmak, vakti boşa geçirmemek , muhtaçlara yardım etmek , emanete hıyanet etmemek , başkasına zarar vermemek, dilini kötü sözden korumak, mala , mevkiye düşkün olmamak . Güzel huy iki yolla elde edilir : 1- Güzel ahlâk ; iyi insanlar , iyi arkadaşlar arasında bulunmakla elde edilir. Zamanla , iyi huylar bunun huyu haline gelir de haberi bile olmaz . 2- İyi işler yapmak , kendini zorlayarak veya başkaları tarafından  zorlanarak elde edilir. Zamanla iyi işleri yapa yapa bunlar alışkanlık haline gelir.

Kötü huylardan bazıları ise şunlardır.  Kıskançlık  , kin tutmak, alay etmek , iftira etmek , israf etmek , kalb kırmak, kibirlenmek , sinirlenmek , utanmamak, lanet etmek, tenkit etmek, zulüm etmek, nefse uymak , gıybet etmek , şükretmemek, bidat işlemek, cimrilik etmek , hırsızlık etmek, beddua etmek, sabırsız olmak , fitne çıkarmak, yalancı şahitlik , yalan söylemek , kafirleri sevmek , ayıp araştırmak  , tövbe etmemek , özrü reddetmek , sır saklamamak, harama bakmak , çatık kaşlı olmak , ibâdet etmemek, münakaşa etmek , gösteriş yapmak, çok yemin etmek, borcu ödememek, alimlere düşmanlık , farzları yapmamak, ibadetini beğenmek , sözünde durmamak, çirkin söz söylemek, vakti boşa geçirmek , Allahtan korkmamak , Müslümana dargınlık , cahillikte ısrar etmek , sıhhatini korumamak , herkese kötülük etmek , emanete hıyanet etmek , haramdan sakınmamak.

Güler yüzlü insanlar olarak : Bir gülümseme sevginin  ve insan olmanın anahtarıdır , iç dünyamızın güzelliklerini dışa yansıtır, bir külfeti yoktur , fakat çok şey kazandırır , evde saadet , iş  yerinde başarıdır. Başkalarına ikramda bulunmak demektir , vereni fakirleştirmeden , alanı zenginleştirir. Bir an sürer , bazen ise ebediyen yaşar , yorgun olan insanı dinlendirir . Ümitsiz olana neşe ve hayat bahşeder, karanlık bir çehreyi aydınlatabilir. Satın alınmaz , rica ile elde edilmez , ödünç verilmez , çalmak da mümkün değildir. Kendiliğinden verilmedikçe ,  işe yaramaz , ona ihtiyacı olanlara ilaç gibi gelir .  Sevgi Köprülerini sağlamlaştırır , bazen bir hayat kurtarır, bazen bir savaşı ‘da önler , sadaka yerine geçer , sevap kazandırır .

Allah  hepimizi iyiliklerden yana yarışmaya , kötülüklerden sakınmaya ve güler yüzlü insanlar olarak birbirlerimizi gördükçe selam vererek yüzü gülümseyen insanlar olmamıza vesile olsun inşallah

Başka bir yazda görüşmek üzere hoşçakalın .

 Hepinize selamlar...

*** Köşe Yazarlarımız İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) üyesidir ve telif hakları İLESAM tarafından korunmaktadır. Köşe Yazarlarımızın yazıları izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka bir yerde yayınlanamaz. İzin almadan yazıları kopyalayıp başka yerde yayınlayanlar, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu kapsamında İLESAM'ın kendilerine açaçağı maddi tazminat davasını kabul etmiş sayılır.


 Okunma Sayısı : 901

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta
Girilecek rakam : 595936
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.