Erdoğan PAMUK


epamuk2001@yahoo.com
  Tüm Yazıları

ALMANYA GÖÇLERİ 3

Ülkemiz uluslararası göçmen kampı haline geldi veya getirildi. Bunu daha ziyade siyasetçiler konuşuyor. Okuyucumuzun da bu konuda az veya çok fikri var.

Sığınmacı sorununu yöneticilerimize yükleyerek Doğu ile Batı dünyası arasına adeta zihniyet duvarları örülüyor. Bir çeşit Doğu-Batı uygarlık mücadelesidir. Bizim meramımız ise göç sorununu bu yönden düşünüp düşündürmek…

Geçen yüzyıl bizim muasırlaşmak söylemlerimizi unutarak şimdi ne kadar “çağdaşlaşmak” desek de bunun anlamı Batılılaşmaktır. Zira medeniyet güneşi, ardına teknolojiyi de alarak Batıdan doğmuş ve yükselmiştir.

Merhum Durmuş Hocaoğlu, Hilmi Yavuz, İskender Öksüz,  hemşerilerim Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın ve Prof. Dr. Niyazi Kahveci gibi felsefe ve sosyoloji ile uğraşan, bu konulara kafa yoran günümüz düşünürleri; ne düşünüp ne yazdıklarına yetişemiyorum ama geçen asrın Cemil Meriç’imizi gayet iyi anlayabiliyorum. Hatta günümüzde bile İslamcılığın fikir babası sayılan Cemalettin Afgani’yi de anlayabiliyorum. Bunun düşünce uzantıları “Almanya bizi kıskanıyor” diyorlar…

Her ne kadar İngiltere ayrılmış olsa da Batı’nın başat ülkeleri Almanya ve Fransa olmuştur. Bir kaç asırdır durum böyle! Müslüman milletimiz Batı kültür ve medeniyeti karşısında ezilmişliği ile Islahat, Tanzimat, Cumhuriyet diye diye bu günlere geldik.

Ziya Gökalp başta olmak üzere Cemil Meriç ve Nurettin Topçu gibi düşünce ve çözüm insanlarımızı okumak anlamak yerine Batılılaşma fikrine karşı sözde İslamcıların saldırılarına uğramaktayız. İslamcı geçinenlerle İslam Medeniyetinin kurucuları olan İhvanı Safa’yı bile konuşamıyoruz. Yeni bir Türk İslam Medeniyeti inşasını bu halde nasıl yapacağız?

Cemil Meriç’i ve Afgani’yi anmışken bunların, “Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan ” hesabı kısır döngüye dönüşen, 20. Asır zihniyet tartışmalarını hatırlayalım:

Kültür mü medeniyetten doğar?  Yoksa medeniyet mi kültürden doğar! Sorusunun cevabını devrin babayiğitleri daha veremediler ama okuyucumuz bunu anlıyor.

Nurlarda yatsın Cemil Meriç’e göre medeniyet, kültür düzeyinin ulaştığı sonuçtur. Bu sonucun meyveleri ise başta Emperyalizm, kuvvet tutkusu, sınıf kavgası/Komünizm ve Evrenselciliktir.

Tanrıyı kıyamete zorlamak da Yahudi Medeniyetinin bu gün görünen şeklidir. Gazze’ye güncelleyelim. Allah korusun! Dünya savaşı çıkarsa zaten kıyamet kopar. Dünyayı yörüngesinden çıkaracak kadar hazır nükleer silahlar var. Anlayacağınız üst akılın iddia ettiği gibi kutuplar da güvenli değil. Yeni bir hayatı kutuplardan başlatmak mümkün görünmüyor. Zalimler bu yüzden mi uzay yarışına giriştiler. Artık Şir’a/Sirius ya da Orion yıldızından mı yeni bir hayat başlatacaklar bilemeyiz…

Neyse başlığımıza dönecek olursak; geçen yazımıza eklediğim Küçük Temel fıkrası ile Almanya’nın Türk işçilerimizi kültürel asimilasyon gayretlerine dikkati çekmiştik. Tepki ve yorumlar gecikmedi::

Küçük Temel İlkay Gündoğan’dır’ Diye söze başladı telefonda bayramımı kutlayan okuyucum: Balıkesir’den giden bir işçi ailenin çocuğu olarak Almanya’da doğmuş, Alman milli takımının kaptanlığına yükselen bu futbolcu 34 yaşında ve halen Barcelona forması giymekte imiş. Bir başka Almanlaşan Türk futbolcumuz Mesut Özil’i hatırlattı ve eğer İlkay Galatasaray’a transfer olursa aslına rücu eder deyiverdi. Borissia Dortmund’un başına Nuri Şahin’in getirildiğini emsal gösterdi ki gurur duymalıymışız.

Gündemde Almanya’da sürmekte olan Avrupa Futbol Şampiyonası olunca Küçük Temel örnekleri futbolculardan türedi ve söz Altıntop’lara hatta İsviçre Milli Takımını çalıştıran Murat Yakın’a geldi. Futbol pastasında karanlık paylaşımlar olduğu,  bu yüzden milli olmayan milli futbol takımımızın patronlarının ya Alman ya da İtalyan olduğu;  Lejyoner lakabı verilen dış ülkelerde yetişmiş sözde milli futbolcularımızın hegemonyası ve dahi bizim Yılmaz Vural’ın yerli ve milli olduğu iddia edildi vesselam!

 


 Okunma Sayısı : 152

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta
Girilecek rakam : 988739
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.