Kütüphanede Kültür Sanat ve İlim Buluşmaları Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesindeki Etkinlikleri Başarılı Bir Şekilde Gerçekleştirildi

09 Mayıs 2023

Kütüphanede Kültür Sanat ve İlim Buluşmaları Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl   Halk Kütüphanesindeki Etkinlikleri Başarılı Bir Şekilde Gerçekleştirildi

 
 
 
                                                                    
 
                                                                
 Bir 7 kişi görseli olabilir
 
 

USİD ( Uluslararası Sanat ve İlim Derneği) tarafından hazırlanan ve USİD’in Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle yaptığı İLESAM, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ve DEKMEB’in paydaş olduğu Kütüphanede Kültür Sanat ve İlim Buluşmaları projesinin ilk etkinlikleri 12-14 Nisan 2023 tarihlerinde Batman Şehit Şenay Aybüke İl Halk Kütüphanesinde gerçekleştirildi.

 

 

Bir 6 kişi görseli olabilir

                                                                                         

 

12 Nisan 2023 tarihinde saat 10’da, 2-6 yaş arasındaki çocuklarımıza “Dore Mimi ” animasyon çizgi filmi interaktif etkinliklerle gösterildi. Bu etkinliklerle çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı ile beraber küçük yaşta telif hakkı bilinci vermeye ve korsan kavramını tanıtmaya çalışıldı. Çocuklarımız oyunu ilgiyle izledi ve salondan mutlu bir şekilde ayrıldılar.

 


Bir 3 kişi ve hoparlör görseli olabilir                                                                    

 

12 Nisan 2023 tarihinde saat 13.30’da Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi salonunda Batman’da yaşayan 13-18 yaş arasındaki gençlerimizin katıldığı Esere Saygılı Korsana Karşıyız Afiş Yarışması ödül töreni, öğrenci ve şairlerin katılımıyla gerçekleştirilen şiir dinletisiyle birlikte  Telif Hakları ve Korsanla Mücadele Paneli ilgiyle izlendi..

 

 

 Bir 5 kişi görseli olabilir

                                                                                

 

Telif Hakları ve Korsanla Mücadele Paneli USİD ve İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak Telif Hakları Genel Müdürlüğünden Hakan Evrim Tütüncü, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünden Selin Hatır İn, DEKMEB Genel Sekreteri Kevser Kul ve Batman İl Kültür ve Turizm Müdürü İhsan Aslanlı katıldı.

 

 Bir 5 kişi görseli olabilir

                                                                                   

 

Telif Hakları ve Korsanla Mücadele Paneli sonunda açıklama yapan USİD ve İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “Okumak, insanî bir ihtiyaçtır. Bilgi ve bilinç üreten, ürettiği bu bilgi ve bilinci düşünsel ve sanatsal olarak söz,yazı ve davranışla ifadeye dönüştürebilen tek varlık insandır. Okuyan toplumlar gelişir, okuyan toplumlar üretir o yüzden kütüphaneler toplum için en önemli kurumlardan biridir. Okuyan insan hayatın farkına varır. Kendinin farkında olan insan, hayata farklı şekilde bakabilir. Milletleri millet yapan onların edebiyatları, sanatlarıdır ve dolayısıyla kültürleridir. Bu yüzden her devlet edebi, sanat ve kültürel faaliyetlere öncelik verir, insanların okuması için kütüphaneler kurar ve kütüphaneden yararlanan insanların hep artması için çalışır. Projemiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğüne bağlı Batman, Erzurum, Eskişehir, Kırklareli ve Samsun Kütüphaneleri içinde gerçekleşecek kültür sanat ve ilim alanındaki faaliyetler üzerine kurulmuştur. Projemiz ile her yıl 5 önemli kütüphanemizde gerçekleştirilecek programlarla çocuklara, gençlere ve insanlarımıza ulaşmak, kütüphane kullanımı ve kitap okumanın bir kültürel davranış ve alışkanlık haline dönüşmesine katkıda bulunulacaktır. ”dedi.

 

Projenin bir sonraki etkinlikleri Samsun ve Kırklareli İl Halk Kütüphanelerinde Mayıs ayı içinde gerçekleştirilecek.

Yorumlar

YorumYap

Lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Girilecek rakam : 761940

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.