Kütüphanede Kültür Sanat ve İlim Buluşmaları Projesinin Kırklareli İl Halk Kütüphanesindeki Etkinlikleri Başarılı Bir Şekilde Gerçekleştirildi

11 Mayıs 2023

Kütüphanede Kültür Sanat ve İlim Buluşmaları Projesinin Kırklareli İl Halk Kütüphanesindeki Etkinlikleri Başarılı Bir Şekilde Gerçekleştirildi

 

 


Bir 5 kişi, kürsü ve yazı görseli olabilir

USİD ( (Uluslararası Sanat ve İlim Derneği) tarafından hazırlanan ve USİD’in Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle yaptığı İLESAM, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ve DEKMEB’in paydaş olduğu Kütüphanede Kültür Sanat ve İlim Buluşmaları projesinin ilk etkinlikleri 9 Mayıs 2023 tarihlerinde Kırklareli İl Halk Kütüphanesinde gerçekleştirildi.

 

 

Bir 7 kişi, ders çalışan insanlar ve televizyon görseli olabilir

 

 

9 Mayıs 2023 tarihinde saat 10’da, 2-6 yaş arasındaki çocuklarımıza “Dore Mimi ” animasyon çizgi filmi interaktif etkinliklerle gösterildi. Bu etkinliklerle çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı ile beraber küçük yaşta telif hakkı bilinci vermeye ve korsan kavramını tanıtmaya çalışıldı. Çocuklarımız oyunu ilgiyle izledi ve salondan mutlu bir şekilde ayrıldılar.

 

                                                                Bir 3 kişi ve aydınlatma görseli olabilir

 

 

9 Mayıs 2023 tarihinde saat 14'de Kırklareli İl Halk Kütüphanesi salonunda Kırklareli'nde yaşayan 13-18 yaş arasındaki gençlerimizin katıldığı Esere Saygılı Korsana Karşıyız Afiş Yarışması ödül töreni, öğrenci ve şairlerin katılımıyla gerçekleştirilen şiir dinletisiyle birlikte  Telif Hakları ve Korsanla Mücadele Paneli ilgiyle izlendi..

 

Bir 5 kişi, ders çalışan insanlar ve yazı görseli olabilir                                                             

 

Telif Hakları ve Korsanla Mücadele Paneli USİD ve İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Panale konuşmacı olarak Telif Hakları Genel Müdürlüğünden G. Burcu Vural, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünden Birgül Saka, DEKMEB Genel Sekreteri Kevser Kul ve Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Şen katıldı.

Bir 9 kişi, ders çalışan insanlar ve yazı görseli olabilir 

                                       
                       

Telif Hakları ve Korsanla Mücadele Paneli sonunda açıklama yapan USİD ve İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “Kendinin farkında olan insan, hayata farklı şekilde bakabilir. Milletleri millet yapan onların edebiyatları, sanatlarıdır ve dolayısıyla kültürleridir. Bu yüzden her devlet edebi, sanat ve kültürel faaliyetlere öncelik verir, insanların okuması için kütüphaneler kurar ve kütüphaneden yararlanan insanların artması için çalışır. Çünkü milletler tarihi, kültür ve sanatıyla büyürler, milletleri millet yapan kültürü, sanatı, değerleri ve ortaya koyduğu eserlerdir. 10 aylık proje dönemi boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğüne bağlı kütüphaneler içinde gerçekleşecek faaliyetler ile KYGM uhdesinde olan ve mekânsal ve işlevsel olarak yeniden yapılandırılan kütüphaneleri, vatandaşlarımızın hayatına dokunan edebî, kültürel, sanatsal ve sosyal etkinliğin gerçekleştirildiği merkezler haline getirmek, yapılacak faaliyetler, yarışmalar ile çocukları, gençleri ve insanlarımızı kütüphanelere çekmek, kitap okumanın bir kültürel davranış ve alışkanlık haline dönüşmesi, kütüphanelerimizden çokça istifade edilmesi, kullanıcı ve ödünç alma sayılarının yükselmesi, telif hakkı bilinci oluşturmak ve her türlü korsanla mücadele etmek başlıca amacımızdır. Hedef bölgemiz Batman, Erzurum, Eskişehir, Kırklareli ve Samsun illerimizdeki Kütüphane kullanıcısı insanlarımız. Hedef kitlemiz çocuklar, gençler ve büyükler. Batman, Erzurum, Eskişehir, Kırklareli ve Samsun illerimizden hareketle bütün Türkiye’deki Kütüphane kullanıcısı insanlarımız, dolayısıyla her Türk vatandaşıdır” dedi ve sonraki programların sırasıyla Erzurum, Batman,  Samsun ve Kırklareli’nde yapılacağını söyledi. Parmaksız konuşması sonunda “Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti ve özellikle de T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmasa bizim bu projeyi gerçekleştirmemiz mümkün olamazdı” dedi.

Yorumlar

YorumYap

Lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Girilecek rakam : 928281

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.