Salih KOZAN


kozanoglusalih@hotmail.com
  Tüm Yazıları

İLTİFAT ROTASI..!

İnsanlar birçok konuda birbirlerine ihtiyaç duyarlar; duygu, hikmet, nasip gibi. Bunlar insanoğlunun en büyük ganimetlerindendir. Yaptığımız her işin en iyisini yapma arzusu içinde olmalıyız. Hangi iş olursa olsun özveri ile yapılan bütün işlerde rıza-i ilahi vardır. 

Gerek dünyevi gerekse uhrevi yapılan güzel işleri takdir etmek bir nevi yeni ufuklara yelken açmaktır. Güzellikleri takdir çoğaltır, yergi ise azaltır. Şunu açık açık ifade ediyorum ki, insanlara teşekkür etmekten aciz olanlar Allah’a şükür de edemezler. Abartmamak kaydı ile iltifat, puslu gönülleri cilalayan, kıvamı ziyadeleştiren bir meziyettir. 

Atalarımız da bu yüzden olsa gerek '' Marifet iltifata tâbidir'' demişlerdi. Takdir edilme duygusu gönülleri dinlendirir ve emek sahibine doping etkisi yapar.

Gereksiz ve yıkıcı yergiler, hiçbir sorunu çözmediği gibi kırgınlıklara da zemin hazırlar. İşin özü her şeyin güzelini yapanı gördüğümüz anda takdir ve tebrik etmektir. İltifatı geciktirmenin ezikliğini yaşamamak için bu işi peşin yapmalıyız.

İnsanları yaptıkları işlerden daha çok takdir edilmemek yorar. Nedense biz insanlar yergi konusunda bir hayli cömertken, iltifat konusunda bir o kadar cimriyiz. İltifatın dağlar ağırlığındaki yükü üzerimizden alarak bizi dinlendirdiği aşikârdır.

Olgun insanların gayesi, dayanışma ve üretkenlik ruhunun geliştirilmesi olmalıdır. Pusulamız başarı, rotamız iltifat, hobimiz paylaşmak, fobimiz yergi olsun. İltifat rotasında kadim dostluklara yelken açmak dileğiyle..

*** Köşe Yazarlarımız İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) üyesidir ve telif hakları İLESAM tarafından korunmaktadır. Köşe Yazarlarımızın yazıları izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka bir yerde yayınlanamaz. İzin almadan yazıları kopyalayıp başka yerde yayınlayanlar, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu kapsamında İLESAM'ın kendilerine açaçağı maddi tazminat davasını kabul etmiş sayılır.

 

 


 Okunma Sayısı : 869

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta
Girilecek rakam : 500752
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.