Durak Turan DÜZ


durak-turan@hotmail.com
  Tüm Yazıları

İNSAN AHLAK ADALET

Allahuteala yeryüzündeki bütün canlıları sudan yarattığını bildiriyor. Balçığa ol diyor Hz. Adem’i insan olarak yaratıp, O’na ve ruhuna üfleyerek yeryüzüne kendisinin halifesi olarak görevlendiriyor. Biz insanlar yeryüzünde Allah’ın emirleriniz uygulamakla görevliyiz. Bütün insanların, dünya da ve ahirette rahat ve huzur içinde yaşamaları için nasıl hareket etmeleri gerektiğini Allah bildirmiştir. Ahirette cehenneme gitmesi gerek müminlerden dilediğine ihsan ederek af edecek, cennete kavuşturacaktır. Herşeyi, canlı cansız yaratan ve her varı, her an varlıkta durduran, hepsini korku  ve dehşetten koruyan yalnız O’dur. Böyle bir yaradanın şerefli ismine ve ihsanına sığınıyoruz.

     Allahutealaya hamdü senalar olsun. O’nun verdiği nimetlere, iyiliklere sonsuz şükürler olsun. Herhangi bir kimse, herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, herhangi bir kimseye, herhangi bir şeyden dolayı, herhangi bir suretle hamd ederse, bu hamd ve şükürlerin hepsi Allahuteala’ya yapılmış olur. Çünkü her şeyi yaratan, terbiye eden, yetişiren, her iyiliği yaptıran hep O’dur. Kuvvet ve kudret sahibi de o’dur. O hatırlatmazsa, hiçbir kimseye iyilik ve kötülük yapmayı irade ve arzu edemez. Kul irade ettikten sonra Allah istemedikçe, kuvvet ve fırsat vermedikçe, hiçbir kimse hiçbir kimseye zerre kadar iyilik veya kötülük yapamaz.

     Yeryüzüne güzel ahlak ve adaleti tesis için görevlendirildim diyen peygamberimiz efendimiz Muhammed Mutafa ‘ya selam olsun. O yüce peygamberin ehl-i beyitine ve O’nun ruhlara şifa olan güzel yüzünü görmekle, faydalı sözlerini işitmekle şereflenen, böylece bütün insanların en kıymetlileri olan Eshabının her birine bizlerden selamlar ve dualar olsun.

     İyi insan, erdemli insan olmak için gayret sarf etmeliyiz, hep güzelliklerden ve iyiliklerden yana iş ve icraat yapmalıyız. Allah’ın yasak kıldıklarını yapmaktan sakınalım. Allahuteala’ya ve Resulüne itaat etmeliyiz. Zira Cenabı hak şöyle buyuruyor: “Kim Resule itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse (bilki)seni onlara bekçi göndermedik’ ’şimdi ey insanlar! Ben her işte ve her durumda yüce Allah’tan sakınmanızı, hoşunuza gitse de gitmese de Hakka sarılmanızı tavsiye ederim. Çünkü doğru sözün ve adaletin dışında hayır yoktur. Yalan söyleyen ve adil davranmayan doğru yoldan sapmış olur. Doğru yoldan ve adaletten sapanlar ise helak olur.

   Gururdan kibirden sakınınız. Topraktan yaratılan ve tekrar toprağa dönecek olan insanın böbürlenmesi niye? O gün diridir, yarın ise ölü! İyi amel işleyiniz(ölmeden önce)kendinizi ölmüş sayınız. Kendiniz için önceden hayır gönderiniz ki, onu ahirette hazır bulasınız. Yüce Allah şöyle buyurur: “Herkesin iyilik olarak yaptıklarını da kötülük olarak yaptıklarını da karşısında hazır bulduğu günde, insan isteyecek ki kötülükleriyle kendisi arasında uzun bir mesafe bulunsun. Allah sizi kendisine karşı gelmekten sakındırıyor. Allah kullarına çok şefkatlidir.’’

    Allah’a şükreden kullardan olalım. Kalın sağlıcakla.

*** Köşe Yazarlarımız İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) üyesidir ve telif hakları İLESAM tarafından korunmaktadır. Köşe Yazarlarımızın yazıları izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka bir yerde yayınlanamaz. İzin almadan yazıları kopyalayıp başka yerde yayınlayanlar, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu kapsamında İLESAM'ın kendilerine açaçağı maddi tazminat davasını kabul etmiş sayılır.


 Okunma Sayısı : 812

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta
Girilecek rakam : 279005
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.