Durak Turan DÜZ


durak-turan@hotmail.com
  Tüm Yazıları

HASBİ HAL 3

Değerli okurlarım,  13 Şubat itibariyle üç aylara girmiş bulunuyoruz.  Her senenin  Recep ayının ilk Cuma  gecesi  Regaib   kandili gecesidir. Regibe , “ Rağbet olunan şeye “  denir ki, çoğulu Reğaib’dir.

“ Bahşişler, ikramiyeler, hediyeler, atiyyeler “ anlamını ifade eder. Bu geceye bu ismin verilmesi,  Allah’ın  (c.c)  bağış ve rahmetinin bol olduğu, peygamber efendimiz ‘in   (s.a.v)  rağbet ettiği bir gece olması sebebiyledir. Bu geceyi ibadetle geçirmekte büyük sevap vardır. Faziletli günlerin vaktini ve değerini bilip ibadetlerimizi yapmalıyız. Hıristiyanlar ve Yahudiler kutsal saydıkları günleri hiç ihmal etmezler, özellikle Hristiyanlar yılbaşı gecesi son saniye olunca sadece kendilerini değil bütün dünyayı ayağa kaldırıyorlar. Müslümanları bile! Bizler ise kendi özel günlerimizi ve milli değerlerimizi çocuklarımıza dahi öğretmeyenlerimiz vardırlar. Bu aylarda (üç aylar) oruç tutmak çok sevaptır. Rivayetlere göre Peygamber Efendimiz şöyle buyurur: “ Bir kimse Recep ayının ilk gününde oruç tutarsa bu orucu bir aylık oruca bedel olur.” Ve o kişinin altmış senelik günahını Allah (c.c) siler.

Üç aylar denilen Recep, Şaban ve Ramazan aylarına 13 Şubat itibariyle girmiş bulunuyoruz.

Bu ayların her biri kendisinde mübarek bir takım geceleri barındırır.  Bu geceler, karanlıkta yolunu kaybedene ışık olduğu için bu gecelere “ kandil geceleri” denilmiştir.  Üç aylarda bulunan kandillerimiz yukarıda bahsettiğimiz gibi; 18 Şubat cuma gecesi Regaip kandili ( Receb-i şerifin ilk cuma gecesi) .

Miraç kandili 10 Mart çarşamba günü (Receb-i şerifin yirmi yedinci gecesi) .

Berat kandili 27 Mart cumartesi ( Şaban-ı şerifin on beşinci gecesi ).

Ramazan ayı başlangıcı 13 Nisan salı 

Kadir gecesi 8 Mayıs cumartesi, (Ramazan-ı şerifin yirmi yedinci gecesi).

Hayatımızda önemli bir yere sahip olan bu zamanları, gereği gibi değerlendirebilmek için öncelikle bu aylar, günler ve geceler hakkında yeterli ve doğru bilgileri bilmek ve uygulamak gerekir.

Üç aylara girildiğinde Resulullah’ın  (s.a.v)   yaptığı şu dua okunur: “ Allahım, Recep ve Şabanı hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl, bizi Ramazana ulaştır.”  Bu aylarda o kadar bereket vardır ki nice günah pençesinden kurtulamayan insanlar bu aylarda ki rahmet vesilesiyle birçok yanlışı bir daha yapmamak üzere terk ederler.

Bizlere düşen ise gayret ederek hatalarımızı bu aylarda terk etmek ve onların yerine güzel ahlaklar elde etmeye çalışmaktır. Kalın sağlıcakla, hepiniz Allaha emanet olunuz.

*** Köşe Yazarlarımız İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) üyesidir ve telif hakları İLESAM tarafından korunmaktadır. Köşe Yazarlarımızın yazıları izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka bir yerde yayınlanamaz. İzin almadan yazıları kopyalayıp başka yerde yayınlayanlar, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu kapsamında İLESAM'ın kendilerine açaçağı maddi tazminat davasını kabul etmiş sayılır.


 Okunma Sayısı : 819

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta
Girilecek rakam : 25568
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.