Mehmet Arif DEMİRER


demirer@kemalizm1938.org
  Tüm Yazıları

GELİN, 3 ERMENİ KİTABI İLE YERLİ VE MİLLİ BİR ERMENİ TEZİ YAZALIM

2019 Kasım ayında arkadaşım Robert Cox ile bir kitabımız yayımlandı: Betrayal & Suicide-2 Kitapta Pastırmacıyan’ın 1918 Aralık ayında Boston’da tanınmış bir Amerikalının Önsözü ile yayımlanmış kitabının SONUÇ bölümü ile Kaçaznuni’in suretini TBMM Kütüphanesinden aldığım 1923 Manifestosu’nun tamamı (77 sayfa), Ermenice aslı ve İngilizce çevirisi vardı.

Aynı kaynaktan (TBMM) sağladığım Hatisyan’ın, 1924 – 1925 yıllarında yazdığı ve 1930’da Ermenice olarak Atina’da bastırabildiği 368 sayfalık kitabının çok önemli bir eser olduğunu Esat Uras’ın kitabından biliyordum.

2020 yılında Yavuz Aydın Bey (Ermeniceden Türkçeye) ve Fatma Sarıkaya Hanım (İngilizce) yoğun çalışmaları ile çevirileri tamamladılar ve Hatisyan’ın hem Türkçe hem İngilizce kitapları Aralık ayında yayımlandı.

Aralık (2020) ayında üç kitap daha yayımladım:

İsyanlar – Osmanlı ordusunda görev yapmış, görgü tanığı Alman subayların 1921 ve 1925 yıllarında Almanya’da yayımlanan yazıları ve Rus İmparatorluk arşiv belgeleri ile 1915-1916 yıllarında Doğu Anadolu’da yaşanan olayları anlatan kitap.

Ermenilerin Yalan(cı)ları ve İtiraf(çı)ları – Bu kitap üç Ermeni’nin kitaplarını tek çatı altında topladı: Pastırmacıyan’ın 1918 kitabının tamamı (Türkçe olarak ilk kez yayımlandı), Kaçaznuni Manifestosu ile Hatisyan’ın kitabından çok uzun alıntılar.

Son kitap, Kaçaznuni’nin Manifestosu’nun yeni ve genişletilmiş bir baskısı idi. Ermenice aslı, İngilizce çevirisi ve DİYASPORA’nın 1955 yılında New York’ta büyük ölçüde (% 71 oranında) kısaltarak yayımladığı İngilizce Manifestosu ve ekleri. (IV) sayılı eki son başbakanları Vratsiyan’ın 18.3.1921 tarihli, TBMM’den Ruslara karşı asker isteyen mektubu.  

18 Şubat 2019’da ANAYURT yazımın başlığı, Yerli ve Milli Olamazsak bu Vatan’a Sahip Çıkamayız. O yazıda Yerli ve Milli bir Ermeni tezinin gerekliliği üzerinde durmuştum.                       

İki yıl ve yayımladığı 6 kitap ile 12 Kemalist-demokrat TÜRKİYE dergisi sonra vardığım sonuçlar:

BİR: Türk – Ermeni ilişkileri (İttihat ve Terakki Partisi – Taşnak Partisi arasındaki görüşmeler) Ağustos 1914’de başlamış ve Vratsiyan’ın anılan Mektubu ile 13 Ekim 1921’de imzalanan Kars Antlaşması ile sona ermiştir. 7 yıl, 84 ay süren bir ilişki.

İKİ: 84 ayda yaşanan olaylar:

 • Sarıkamış Milli Faciası
 • Ermeni İsyanları ve Doğu Anadolu’nun Ruslar tarafından İşgali
 • 1917 Rus İhtilali
 • Doğu Anadolu’da Rus İşgal bölgesinde 1917 Kasım ile 1918 Mart ayı arasında 5 aylık Ermeni yönetimi ve Mezalimi
 • Trabzon Konferansı   
 • Trabzon Konferansı
 • 1. Türk – Ermeni Savaşı 
 • Batum Barış ve Dostluk Antlaşması
 • Mondros Mütarekesi 
 • Sevr Barış Antlaşması
 • 2. Türk – Ermeni Savaşı
 • Gümrü Barış Antlaşması
 • Vratsiyan’ın Mektubu
 • Kars Antlaşması

ÜÇ: Ermeni İsyanları nedeniyle alınan Tehcir Kararı ve 7 ay süren uygulaması – Amerikan ve Ermeni Belgeleriyle tespit edilen 1 586 000 Hayatta Kalan Ermeni.

DÖRT: 84 ayın tamamı ile büyük resme bakarak çıkarımlara ulaşmak yerine 7 aylık Tehcir uygulaması ile Ereni yalanları bataklığında ve savunmada kalmış bir Türkiye.

BEŞ: GELİNİZ. İKİ’de başlıklarını verdiğim olayları (tüm ayrıntılarıyla) inceleyerek (3 Ermeni’nin kitaplarını da kullanarak) ofansif bir TÜRK–ERMENİ TEZİ oluşturalım, yapmaya özen gösterdiğim gibi, ne yazarsak mutlaka Türkçe ve İngilizce yayımlayalım, sesimizi ve haklılığımızı dünya kamuoyuna sunalım.

Bu yazdıklarım aşağıda kapaklarını verdiğim 2 Dergide irdelenmiş, kaynaklar gösterilmiştir:

Fotoğraf açıklaması yok.

23 ŞUBAT 2021

Bir 1 kişi ve yazı görseli olabilir

5 MART 2021

*** Köşe Yazarlarımız İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) üyesidir ve telif hakları İLESAM tarafından korunmaktadır. Köşe Yazarlarımızın yazıları izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka bir yerde yayınlanamaz. İzin almadan yazıları kopyalayıp başka yerde yayınlayanlar, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu kapsamında İLESAM'ın kendilerine açaçağı maddi tazminat davasını kabul etmiş sayılır.

 

 

 Okunma Sayısı : 528

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta
Girilecek rakam : 979819
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.