Ayhan NASUHBEYOĞLU


ayhannasuhbeyoglu@gmail.com
  Tüm Yazıları

ÇARESİZLİK

Çaresizlik yaşanan bir başarısızlık karşısında vazgeçme olgusuna dönüşebilir.

Şems, çaresizliği şöyle ifade eder; “çaresizlik nedir bilir misiniz? Kalbin kanatlanıp gittiği yere bedenin gidememesidir".

Alıştım artık, cümlesindeki, o çaresizlik mutsuzluktur.

Sevdiğini bildiğin sürece bazen çaresiz hissetmek iyidir.

İnsanlar çaresizliği en çok kalbin evet, aklın hayır dediği yerde hisseder.

Çaresizlik öğrenilir mi? Organizmanın itici bir uyarıdan kurtulma doğrultusundaki çabaları sonuçsuz kaldığında çabalamaktan vazgeçerek pasif hale gelmesi ve bu pasiflik halini benzer durumlara da genellemesi “Öğrenilmiş Çaresizlik” olarak adlandırılmıştır.

Bunun hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde başarıldığını görüyoruz. Özellikle fillerin küçükken kalın halatlarla bağlanarak eğitilmesi ve kaçış eğiliminin azaldığında ince bir ipin yeterli olduğunu görüyoruz. Öğrenilmiş çaresizlik pasivize olmanın ilginç bir örneği.

Öğrenilmiş çaresizliğin nasıl ortaya çıktığını keşfeden araştırmacılar, bunun nasıl çözüleceği konusunda da çalışmalar yürütmüş ve öğrenilmiş çaresizliğin önlenebileceğini de ortaya koymuşlardır.

Öğrenilmiş çaresizliği en çok karşımıza çıktığı yerlerin en önemlilerinden birisi okullardır.

Çocuk bir dersten başarısız olduğunda bunun sürekli olacağı kanısına kapılabilir. Bu nedenle de çalışmaktan vazgeçebilir. Burada motivasyon eksikliğinin giderilmesi önem arz ediyor.

Bu durum sporda yaşanan başarısızlıklar da da yaşanabilir. Çare çalışmak, daha çok çalışmak başarısızlığı kırmaya dönük aksiyonların arttırılması.

Bir gence ailesi ve yakınları “vasıfsızlık" yakıştırması yaptığında da bunun etkilerini ortadan kaldırmak zorlaşıyor. Motivasyon çok önemli.

Hayatta, her şeye rağmen vazgeçmeyeceğimiz şeyler vardır.

Tepki vermeyi öğrenmiş olmak, çaresizliği öğrenmeyi engellemektedir.

Çaresizlik ve çıkmaz sokağın sonu, insana, kurallara göre yaşamakla kafasına göre yaşamak farkını gösterir. (Eddi ANTER)

Mümin Sekman' a göre “ öğrenilmiş çaresizlik bir daha deneme cesaretini kaybetmektir. Sürekli başarısızlık korkusu ile hareket etmektir. Kendine olan güvenini, başarabilirim inancını kaybetmektir.

 İnsan çaresizliği kalbin evet, aklın hayır dediği yerde hisseder.

Tuncel Kurtiz “Bir babanın çaresizliği, çaresizliklerin en korkuncudur” diyor

Mevlana “Dokunamadığım, göremediğim, dindiremediğim bir acı taşıyor yüreğim. Biraz yalnızlık , biraz hüzün, biraz çaresizlik” diyor.

Çaresizlik asla çıkmaz bir sokak değildir.

Asla vazgeçmeyiniz sevginizden, sevdiğinizden, hayattan, ideallerinizden.

Sizi yaşama bağlayan en güçlü şey çaresizliğe karşı verdiğiniz üstün çabalarınız olmalı.

Asla ama asla vazgeçmeyin, yaşama dört elle sarılın.

*** Köşe Yazarlarımız İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) üyesidir ve telif hakları İLESAM tarafından korunmaktadır. Köşe Yazarlarımızın yazıları izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka bir yerde yayınlanamaz. İzin almadan yazıları kopyalayıp başka yerde yayınlayanlar, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu kapsamında İLESAM'ın kendilerine açaçağı maddi tazminat davasını kabul etmiş sayılır.


 Okunma Sayısı : 946

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta
Girilecek rakam : 804539
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.