Mehmet Nuri PARMAKSIZ


mehmetnuriparmaksiz@gmail.com
  Tüm Yazıları

ORASI NEREYE BAĞLI

Yıllardan 2014, Burdur Gölhisar Lisesi’nde bir program için arabamla Ankara’dan Gölhisar’a giderken Emirdağ taraflarında dinlenmek için yol kenarında küçük market türü satış yapan yerin önünde bir şeyler içmek ve dinlenmek için durdum.

Marketten su alıp dışarıya çıktım. Birkaç metre önümde bir sandalyeye oturmuş yoldan geçen arabaları seyreden yaşlı adamın yüzü dikkatimi çekti. Yan tarafımda da 16-18 yaşlarında bir genç duruyordu. Yaşlı adamın yüzünde nurani bir ışık vardı. Başkalarıyla dışarıda sohbet etmek pek âdetim değilse de, bu adamla hasbıhal etmek istedim ve

-Dayı, yaş kaç diye sordum.

Nur yüzlü yaşlı adam, sen yoldan geçen bir yabancısın dercesine,

-Napacaksın? dedi. Bende,

-Sen hele bir söyle, ne yapacağımı söylerim, dedim.

Nur yüzlü yaşlı adam, bu hayata, dertlere, zorluklara ben bu yaşıma kadar dayandım dercesine, söylediği kelimelerin hece hece üstüne basa basa,

-Sek-sen  ye-di  ya-şın-da-yım, dedikten sonra bana dönerek:

-Memleket neree, dedi.

Muziplik bu ya, aklıma birkaç ay önce yazdığım “Kâlû Belâ Kokusu” şiirim geldi birden ve cevap olarak,

-Memleketim, Kâlû Belâ… dedim. Yaşlı adam bunun manasını biliyordu, hafifçe gülümsedi bana karşı.

Tam o sırada yanımdaki gencin sorduğu soruyla şaşkına döndüm ve kahkahayı patlattım.

Yanımdaki gencin ağzından çıkan soru şuydu:

-Abi, orası nereye bağlı?

Bu soruya cevabım bir hareketle oldu. Başparmağı yukarıya doğru kaldırıp memleketimin nereye bağlı olduğunu gösterdim. Arabama binmeden önce yaşlı adama dönüp torunu olduğunu öğrendiğim gence, “bezm-i elest”ti ve “kâlû belâ”yı anlatmasını gerektiğini söyledim. Biz hem fert hem de millet olarak aynen “Kâlû Belâ Kokusu” şiirimde dediğim gibi hem kâlû belâyı, hem de oraya ait olan kokuyu unuttuk işte.

İnşallah hiç unutmayanlardan oluruz…

*** Köşe Yazarlarımız İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) üyesidir ve telif hakları İLESAM tarafından korunmaktadır. Köşe Yazarlarımızın yazıları izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka bir yerde yayınlanamaz. İzin almadan yazıları kopyalayıp başka yerde yayınlayanlar, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu kapsamında İLESAM'ın kendilerine açaçağı maddi tazminat davasını kabul etmiş sayılır.


 Okunma Sayısı : 761

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta
Girilecek rakam : 230234
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.